ukr eng

Слухати випуски

 

Як полюбити місто, в якому мешкаєш? Напевно, треба його побачити, ті перлини, які приховані від масового глядача. Роман Акбаш робить це з особливим ставленням до міста. Організовуючи екскурсії по Запоріжжю, він не просто демонструє історичну спадщину, промислову величину, а й вимагає наново познайомитися із уже знайомими місцями.

 

Пандемія в Україні і світі без перебільшення змінила світ. Те, що вчора здавалось природнім, сьогодні викликає у нас захоплення. З одного боку карантинні обмеження негативно позначились на діяльності спортивних, культурних, розважальних закладів, та з іншого - мотивували до пошуку нових підходів і форм роботи. Про діяльність музеїв у період пандемії слухайте у новому випуску програми «Неумовно».

 

В ООН підрахували, що станом на лютий 2023 року в Європі зареєструвалися близько 4,8 мільйона українців. Німеччина прийняла 900 тисяч переселенців. Авторка цього епізоду Єлизавета Коломоєць розповіла історії двох дівчат із Запоріжжя, які після повномасштабного вторгнення вимушені були шукати прихистку в Німеччині.

 

У цьому епізодні проєкту «Неумовно» розповідаємо про жінку, яка з першого дня повномасштабного вторгнення відчула весь біль українців. Вона евакуювала людей, надавала гуманітарну допомогу, пропонувала психологічну підтримку. Багато із залізничників продовжують поєднувати свою роботу із волонтерством, розуміючи всю силу цієї справи для людей, що потребують допомоги. У цьому епізоді Анастасія Лиховоз спілкується із працівницею Запорізької залізниці, волонтеркою Ларисою Яковенко.

 

У цьому епізоді проєкту "Неумовно" Анастасія Лиховоз продовжує спілкування з волонтеркою запорізької залізниці Ларисою Яковенко, для якої волонтерство стало справою життя. Такі люди надихають, ці історії мотивують і вкотре демонструють незламність і силу українців.

 

У цьому випуску подкасту "НЕумовно" декан факультету історії та міжнародних відносин ЗНУ розповідає про те, чим запорізьким історикам вдалося вразити колег із Дарема (Велика Британія) і Білефельда (Німеччина), що факультет може запозичити з їхнього досвіду, як сильно іноземці вірять в українську перемогу і...до чого тут інклюзія.

 

До повномасштабного вторгнення Ірина працювала провідником пасажирських перевезень. Після 24 лютого 2022 року Ірина почала займатися волонтерством на вокзалі, формувала евакуаційні потяги, допомагала облаштовуватися в Запоріжжі залізничникам з Миколаєва та Маріуполя. Про історію Ірини в інтерв'ю Анастасії Лиховоз.

 

У цьому випуску керівниця Волонтерського центру Запорізького національного університету розповідає про те, як, хто і що допомагає "лупати скалу" волонтерства маленькій, але впертій, команді однодумців у допомозі військовим, ВПО, дітям; про волонтерську репутацію Запоріжжя, про геть нетуманні перспективи Центру в осінньому сезоні та секрети британської підтримки.

 

У цьому випуску проекту «НЕумовно» йдеться про трансгендерний перехід в Україні, яким він є, легким або складним, у контексті інституційної та суспільної підтримки; до чого слід бути готовими людьми, що зважилися на нього; що та хто може підтримати й допомогти на цьому шляху.

 

Волонтерство після лютого 2014 року стало в Україні потужною силою у боротьбі проти російського окупанта. Волонтерський рух «Будуємо Україну разом!» допомагає тим, у кого в результаті обстрілів постраждали домівки, активісти відновлюють житло українців, надають гуманітарну допомогу постражадалим. Про діяльність БУРу розповів керівник і активіст руху Юрій Дідула.

 

Як українська література здатна сформувати людські цінності, як художні твори можуть допомогти читачеві у визначенні самоідентифікації, як література відображає історичні події. Про це в новому епізоді "Неумовно" авторка Христина Сафонова говорила з літературознавицею Валентиною Ніколаєнко.

 

Доброволець окремого штурмового батальону «Айдар» з позивним Осман зустрів 24 лютого 2022 року в Мелітополі. Уже на початку березня він виїхав у Запоріжжя, щоб стати до лав ЗСУ. Сьогодні Осман – піхотний снайпер, який виконує бойові завдання на передовій. Про військову справу, ситуацію на фронті та мотивацію говорила з військовим Владлена Манько.

 

У цьому випуску проєкту "НЕумовно" йдеться про дієві психологічні поради від фахівців для поліпшення душевного здоров'я під час війни, профілактики стресових розладів і симптоматику ПТСР. Авторки випуску - Валерія Єфіменко, Ганна Гриценко й Олександра Артамонова - наголошують, звертайтеся по допомогу тільки до кваліфікованих фахівців! Як їх знайти? Про це також у цій серії "НЕумовно"!

 

Нині українці через повномасштабне вторгнення росії в Україну опинились у різних куточках світу. За інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах біженців на початок 2023 року Німеччина прийняла більше 4 млн 820 тис. українців. У кожного з них своє історія адаптації, свій шлях подолання перешкод, але вирішувати ці проблеми на багато простіше, якщо поруч є однодумці. Мохналь Талія у Німеччині об'єднала українців навколо йога-практики. Допомагаючи собі, тернополянка намагається підтримати інших. Як їй це вдається слухайте у наступного епізоді проєкту "НЕумовно".

 

У цьому випуску «НЕумовно» говоримо про внутрішньо переміщених осіб та дітей, що стикаються з труднощами під час війни. Ви дізнаєтеся про те, як допомогти дітям полегшити їхній стан, а також про те, як самим зберегти своє психічне здоров'я в складних умовах. Послухаємо поради та підказки психологів, які можуть допомогти у подоланні стресу та тривоги. Авторка випуску — Аліна Кашевська

 

У цьому випуску проєкту "НЕумовно" говоримо з військовим журналістом "5 редакції" (м. Запоріжжя) Сергієм Чалим про роботу в зоні бойових дій і так званій "сірій зоні", про виклики та відкриття, про професійні стандарти й етику. Авторки випуску - Тетяна Пода й Ірина Бондар

 

Повномасштабне вторгнення Російської Федерації змінило життя мільйонів українців. Частина з них змушена була залишити рідні міста, покинути свій бізнес, щоб почати все наново. Де взяти мотивацію, як адаптуватися на новому місці й відкрити свою справу - слухайте в інтерв'ю з Ангеліною Тесленко, підприємицею, якій вдалося виїхати з Маріуполя і відкрити нову справу в Запоріжжі.

 

У цьому випуску «НЕумовно» будемо говорити про те, що таке ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), які його симптоми та наслідки для людини, яка пережила травматичну подію. Послухаємо поради військового психолога, який поділиться своїм досвідом роботи з ветеранами. Також обговоримо те, як можна допомогти та підтримати ветеранів, різні види психотерапії та лікування, які можуть допомогти людині з ПТСР. Авторка - Аліна Кашевська.

 

Через війну в Україні чимало проблем втратили свою актуальність, вирішувати їх не надто поспішають, бо "не на часі". Проте багато справ ми можемо робити самотужки. У цьому випуску поговоримо про те, як повернути екозвички, як зробити своє повсякдення більш екологічним, як сприяти меншому забрудненню навколишнього середовища на побутовому рівні. Авторка - Алла Стрілець.

 

Дмитро Корбан - боєць 3 окремої штурмової бригади, один із організаторів об'єднання «Національні дружини» та націоналістичної організації «Centuria». Зараз захищає Україну під Бахмутом. Із захисником поспілкувалась Владлена Манько.

 

Що таке ксенофобія? Про причини цього явища, його історичний контекст, ставлення українців до етнічних спільнот розповідають ведучі нового випуску проєкту Неумовно. проєкту «Неумовно».

  

 

Роми залишаються однією з вразливих груп, яку найчастіше дискримінують не тільки в українському суспільстві. Стереотипи, звинувачення, обмеження прав, - це те, що нерідко відчувають на собі роми. Про нові ініціативи й антидискримінаційні практики говоримо з президенткою громадської організації «Об*єднання ромських жінок «Голос ромні» Анжелікою Бєловою.  проєкту «Неумовно».

  

 

Боротьба з розповсюдженням наркотичних речовин – глобальна проблема, яку намагаються вирішити законодавці, правоохоронці, громадські активісти. Сьогодні ця протизаконна діяльність здійснюється у тому числі і в месенджерах, якими активно користуються неповнолітні. Протистояти цьому намагаються активісти громадського об*єднання «Пошук зниклих дітей» і особисто його голова Олександр Курінний.  проєкту «Неумовно».

  

 

Із початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України до захисту своєї країни долучилось чимало жінок. Вони служать у різних підрозділах, виконують різні обов’язки. У цій програмі говоримо із інспекторкою патронатної служби полку «Азов», яка сьогодні працює військовим парамедиком.  проєкту «Неумовно».

  

 

Повномасштабна війна в Україні змусила багатьох українці полишити свої оселі, міста, регіони. Вони лишились без засобів до існування. Допомогти таким людям у найскладніший період їхнього життя покликані шелтери, де переселенці можуть зупинитися на ночівлю, отримати харчування, зорієнтуватися щодо подальших дій… Про роботу одного з таких шелтерів у Запоріжжі слухайте у наступному епізоді проєкту «НЕумовно». проєкту «Неумовно».

  

 

Сьогодні шелтер у Запоріжжі об’єднав однодумців, що вболівають за українців, які змушені були тікати від війни. У другому епізоді авторка розповідає історії людей, для яких шелтер став не просто прихистком. Сьогодні вони вже самі допомагають переселенцям, створюють всі умови для комфортного перебування українців у цьому тимчасовому помешканні.  проєкту «Неумовно».

  

 

Німеччина за різним підрахунками прийняла біля мільйона українців, які були змушені залишити країну через російську агресію. У цьому епізоді проєкту «Неумовно» історії українок, які знайшли прихисток у цій європейській країні, але мріють повернутися додому. проєкту «Неумовно».

  

 

Сьогодні чимало українських студентів опинились в різних країнах. У пошуках прихистку вони нині живуть у Польщі, Німеччині, країнах Балтії тощо. Про те як триває навчання, як знайти сили, щоб продовжити здобувати освіту, слухайте в наступному епізоді проєкту «НЕумовно».  проєкту «Неумовно».

  

 

Сьогодні в інформаційному просторі шириться чимало фейків. Чому з’являється неправдива інформація, як її розпізнати і протистояти цьому явищу? Про це мають знати усі споживачі інформації. Про це йдеться у новому випуску  проєкту «Неумовно».

  

 

У цьому випуску програми «НЕумовно» авторки розповідають про соціальну ініціативу, яку своєю небайдужістю просуває запорізька журналістка, активістка Катерина Майборода. Вона роздумує над складними проблемами насилля, рівності прав, ролі журналістики у цьому, розповідає про героїв своїх журналістських матеріалів та новий проєкт «Неначасі».

 



Подкасти з’явились в українському медійному просторі не так давно. До цього західного тренду поступово звикають і автори, і аудиторія. Сьогодні вони вже мають своїх прихильників. Та найважливіше, що подкасти стали платформою, на яких висвітлюються ті теми, які замовчуються у популярних медіа; про які не звикли говорити на загал. Про саме явище подкастингу, особливості його створення і вплив на аудиторію – у новому випуску програми «НЕумовно».





Сьогодні в медійному просторі ми чимало чуємо про дискримінацію, але проблема лишається актуальною. У цьому випуску програми "НЕумовно" авторки порушують проблему гендерної дискримінації, досліджуючи присутність жінки в регіональній політиці. Який досвід мають сучасні політикині? Як будували свою кар'єру? Та як протистояти упередженому ставленню? Відповіді на ці та інші питання дають самі політикині та незалежні експерти.



У цьому випуску «НЕумовно» про проблеми в Запоріжжі, з якими й досі стикаються вимушені переселенці з тимчасово окупованих районів Донеччини та Луганщини, а також, і це найголовніше, про те, як їм запобігти, як їх розв’язати.



У цьому випуску «НЕумовно» про те, як підготуватися до відповідального та самостійного життя після закінчення університету, як збільшити опірність тіла та духу стресам і тривогам, як стати менш уразливим – про це в розмові з фаховою психологинею Тамарою Ґрубі.



У цьому випуску «НЕумовно» про вразливість сфери ментального здоров’я людини в умовах пандемії та тривалого карантину; про виклики, які постали перед українськими психологами та психотерапевтами під впливом COVID-19; про надійні способи зберегти психоемоційне здоров’я попри все та незважаючи ні на що.



У цьому випуску «НЕумовно» про людей, життя та здоров’я яких залежить від ефективного функціонування програми пересадки органів в Україні; про перші етапи роботи Запорізького міжрегіонального центру трансплантації, про проблеми, з якими стикається, про виклики, які виникають.



У цьому випуску «НЕумовно» розповідь про культурницький спротив у тимчасово окупованому Криму співачки, викладачки вокалу, засновниці проєктів «Діти Криму», «Окримлена», «Слухай українською» Юлії Качули –корінної кримчанки, що й нині мешкає в Криму та намагається там «тримати українське небо».



У цьому випуску «НЕумовно» змістовна розмова з фаховою експерткою – психологинею Іриною Марті – про синдром емоційного та професійного вигорання, до якого ми всі стали вразливіші в умовах пандемії. Які ознаки має цей синдром? Що робити? Як запобігти? Корисні поради почуєте саме в «НЕумовно».



У цьому випуску «НЕумовно – інтерв’ю з письменницею, координаторкою проєкту підтримки дитячого читання «БараБука» Ольгою Купріян. Про те, як книжки впливають на дітей, і світ загалом; що та навіщо треба читати дітям; про ефемерність «творчого натхнення» – про це та трохи більше почуєте в «НЕумовно».



Заробітчани - слово за яким стоять долі понад трьох мільйонів громадян України, котрі шукають кращого життя та заробітку в інших країнах.Статистика констатує неабиякий економічний зиск держави від праці цих людей, життя говорить не лише про покращення добробуту родин заробітчан, а і про статистику розлучень, соціального сирітства... про такий непростий вибір способу життя та заробітку у черговому випуску "НЕумовно".